Zrób badanie ojcostwa przed porodem

0
50

Zdarza się, że przyszła mama ma wątpliwości czyje dziecko nosi pod sercem. Jeśli kobiecie zależy na czasie, nie musi czekać z badaniem ojcostwa aż do porodu. Może wykonać taki test, gdy maluch znajduje się jeszcze w jej brzuchu.

Do pewnego ustalenia ojcostwa wystarczy 10 tydzień ciąży. Wiarygodność tego badania jest taka sama, jak testu wykonanego już po narodzinach dziecka.

Badanie ojcostwa w ciąży – wystarczy trochę krwi od matki

Badanie to przypomina zwykłą morfologię. Jest nawet bardziej wygodne dla pacjentki, bo na pobranie nie trzeba przychodzić na czczo. Od przyszłej mamy pobierana jest niewielka próbka krwi, w której oprócz jej własnego DNA „pływa” również DNA dziecka. Jest ono potem z niej „wyciągane” i poddawane badaniu metodą mikromacierzy DNA SNP. Analiza jest bardzo szeroka i obejmuje aż 2 688 markerów DNA, czyli znacznie więcej niż w standardowym teście na ojcostwo, gdzie bada się ich maksymalnie 24. Potrzeba przeanalizowania większej ilości markerów wynika stąd, że obecne we krwi matki płodowe DNA ma postać krótkich, „poszarpanych” fragmentów. Ich zbadanie jest zatem znacznie trudniejsze.

Badanie ojcostwa w ciąży wymaga również pobrania próbek od mężczyzny. Źródłem jego DNA jest wymaz z policzka. Pobiera się go bardzo łatwo, poprzez potarcie wewnętrznej strony policzka wymazówką, która przypomina zwykły patyczek do czyszczenia uszu.

Badanie ojcostwa w ciąży – z płynu owodniowego i szczoteczek do zębów od rodziców

Albo innych przedmiotów, na których może znajdować się ich DNA, np. maszynki do golenia, kubka, szklanki, widelca czy gumy do żucia. Materiał genetyczny dziecka pochodzi wtedy z płynu owodniowego pobranego podczas badań w ciąży(w okolicach 15 tygodnia). Badanie ojcostwa może odbyć się wtedy jednocześnie z badaniem prenatalnym, które ustala, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Badanie ojcostwa w ciąży – co z tego mają rodzice?

Przede wszystkim więcej czasu na uporządkowanie swoich spraw. Trzymając w ręku wynik badania ojcostwa w ciąży rodzice mogą bowiem na spokojnie zastanowić się nad swoją dalszą przyszłością. Wielu z nich jeszcze przed narodzinami dziecka omawia kwestie związane z opieką i jego utrzymaniem. Dzięki temu ma ono szansę przyjść na świat, a później wychowywać się w stabilnym otoczeniu. Wiedza jakiej dostarcza to badanie jest również ważna z punktu widzenia samej ciąży. Niepewność co do biologicznego ojcostwa zawsze rodzi negatywne emocje, a te jak wiadomo nie wpływają dobrze na przebieg ciąży. Zamiast więc przez całe 9 miesięcy zadawać sobie pytanie: „kto jest ojcem mojego dziecka?” kobieta może poznać prawdę w zaledwie kilka dni i przez pozostałe tygodnie ciąży, skoncentrować się już tylko na przygotowaniach do macierzyństwa.

badania prenatalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here