Sport i aktywność w ciąży

0
63
Fot. ©luna marina/Depositphotos.com

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodu, by rezygnować podczas niej z aktywności fizycznej, np. spacerów czy jogi. Powinna ona być jednak dobrana zarówno do tygodnia ciąży, jak i możliwości oraz kondycji kobiety, a także skonsultowana z lekarzem. Aktywność w ciąży nie tylko poprawi samopoczucie i sylwetkę oraz pozytywnie wpłynie na dziecko, ale także ułatwi poród oraz powrót do formy po narodzinach.

Sport w ciąży – korzyści

Aktywność w ciąży przynosi wiele korzyści, zarówno przyszłej mamie, jak i jej dziecku. Po pierwsze, pozwala dotlenić organizm, poprawiając krążenie i pracę wszystkich organów, w tym mózgu i serca. Dzięki temu całe ciało pracuje lepiej, a kobieta ma więcej energii, lepiej śpi i poprawia się praca jej układu trawiennego, minimalizując zaparcia. Zmniejszają się także dolegliwości związane z ciążą, jak bóle pleców, obrzęki.

Co więcej, sport wyzwala endorfiny, zwane „hormonami szczęścia”, więc przyszła mama jest po prostu szczęśliwsza. Aktywność fizyczna wpływa na dobre samopoczucie, zmniejszając również stres i zmęczenie, które w ciąży towarzyszą wielu kobietom.

Nie należy zapominać również o tym, że wyćwiczone mięśnie, zwiększona wydolność płuc i ciało w dobrej kondycji ułatwiają przejście przez poród siłami natury. Aktywność w ciąży ma również duże znaczenie po narodzinach dziecka – mama łatwiej wraca do formy, szybciej chudnie, ma także więcej siły na opiekę i zabawę z dzieckiem.

Jaki sport wybrać w ciąży?

W ciąży warto wybierać taką aktywność, która ma minimalne ryzyko upadku, uderzenia czy konieczności podnoszenia ciężkich przedmiotów. Intensywność powinna być lekka, dostosowana do trymestru ciąży oraz kondycji przyszłej mamy. W trzecim trymestrze intensywność ćwiczeń należy jeszcze zmniejszyć – nawet wtedy, kiedy przyszła mama czuje się dobrze.

Najlepiej wybrać więc spacery na świeżym powietrzu, lekkie rozciąganie i jogę, pilates, fit ball czy pływanie lub aqua aerobic. Dobrze sprawdzą się również specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, dostępne na wielu siłowniach czy w klubach fitness. Wykwalifikowana kadra zawsze dobierze odpowiedni stopień ćwiczeń dla każdej kobiety.

Jazda konna, wspinaczka, nurkowanie – te sporty w ciąży nie są zalecane

W ciąży należy zrezygnować z niebezpiecznych sportów – nie chodzi tylko o te ekstremalne, ale wszystkie takie, które niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała w jakikolwiek sposób. Nie należy podnosić żadnych ciężarów na siłowni, jeździć na nartach, jeździć konno, uprawiać sportów motoryzacyjnych, nurkować czy wspinać się. Zakazane są także wszelkie gry zespołowe i sporty walki, ponieważ niosą duże ryzyko urazu i uszkodzenia nie tylko przyszłej mamy, ale również jej dziecka.

Co więcej, po 16. tygodniu ciąży należy zrezygnować ze sportów, które wymagają leżenia płasko na ziemi z nogami w górze. Uciskająca wtedy naczynia krwionośne macica może powodować mdlenie i uczucie słabnięcia.

Kiedy zrezygnować ze sportu w ciąży?

Całkowicie ze sportu w ciąży zrezygnować wtedy, kiedy takie będą zalecenia lekarza. Nie wszystkie kobiety ciężarne mogą bowiem uprawiać nawet lekkie sporty. Przeciwskazaniami do sportu w ciąży są m.in. choroby serca, astma i problemy z oddychaniem, cukrzyca, anemia i niedokrwistość, występowanie krwawienia lub plamienia, nadciśnienie, zapalenie nerek, różnego typu infekcje wirusowe i bakteryjne, a także występowanie poronień w przeszłości. Aby aktywność była bezpieczna, ciąża musi przebiegać całkowicie prawidłowo. Przed rozpoczęciem aktywności każdorazowo należy odbyć konsultację z lekarzem, który zna pacjentkę i wie, co będzie najlepsze dla niej i dziecka.

SPA, kosmetyczka – niektóre zabiegi możesz wykonywać w ciąży

Aktywność w ciąży nie musi ograniczać się do spacerów czy sportu – może polegać również na dbaniu o swój wygląd i samopoczucie. Wiele zabiegów może być wykonywanych w ciąży, jednak należy skonsultować je z lekarzem. Najlepszy czas na SPA i zabiegi kosmetyczne to drugi trymestr ciąży – wcześniej następuje kształtowanie organów dziecka, natomiast później warto unikać ryzyka porodu przedwczesnego.

Zabiegi odpowiednie dla przyszłej mamy to takie, które nie są inwazyjne i nie wymagają użycia drażniących kosmetyków. Najlepiej więc wybrać np. masaż twarzy, dłoni czy stóp, manicure i pedicure czy specjalny pakiet dla kobiety w ciąży, których coraz bogatsza oferta dostępna jest na rynku.

Bezwzględnie zrezygnować należy natomiast np. z solarium, zabiegów laserowych, z użyciem prądu oraz ultradźwięków, nagrzewania (np. sauny) i ochładzania (np. kriokomory) organizmu, drenaży i masaży całego ciała, a także wykonywania tatuaży czy makijażu permanentnego. Zakazane jest także wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej.

badania prenatalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here