Ile przyjmować kwasu foliowego w ciąży?

1
61

Optymalna dawka kwasu foliowego to 0,4 mg dziennie. Zaleca się ją wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, a wiec zarówno kobietom w ciąży, planującym ciążę, jak tym, które teoretycznie mogą w nią zajść. Łykając kwas foliowy już 3 miesiące przed poczęciem, a potem do końca 2 trymestru, matka ma szansę zabezpieczyć swoje dziecko przed wadami wrodzonymi.

Niestety niektóre kobiety, pomimo zażywania preparatów z kwasem foliowym (witaminą B9), będą miały go za mało. Dotyczy to nosicielek mutacji genu MTHFR. Jest nią nawet połowa Polek!

Kwas foliowy w ciąży – jak wpływa na zdrowie matki i jej dziecka

Kwas foliowy zapewnia przyszłej mamie dobre samopoczucie. Poprawia pamięć i koncentracje oraz ułatwia zasypianie. Pobudza układ hormonalny do produkcji „hormonów szczęścia”, dzięki którym jesteśmy mniej nerwowi i bardziej chętni do działania. Kwas foliowy odpowiada ponadto za wzrost wszystkich komórek ludzkiego ciała. Zabezpiecza też materiał genetyczny dziecka przed uszkodzeniami, np. odpowiedzialnymi za wystąpienie zespołu Downa. Niestety mutacja genu MTHFR zaburza przyswajanie tego ważnego składnika, przez co kobieta otrzymuje go mniej niż otrzymywać powinna dla zachowania zdrowia.

Tymczasem dzięki witaminie B9 tworzą się i dojrzewają czerwone krwinki. Mając jej pod dostatkiem kobieta może więc uchronić się przed anemią. Kwas foliowy bierze również udział w produkcji soku żołądkowego, poprawiając tym samym trawienie pokarmów. Dzięki niemu żołądek, jelita i wątroba działają prawidłowo. Kwas foliowy, wraz z innymi witaminami z grupy B, w tym z witaminą B12 reguluje również poziom homocysteiny w organizmie – substancji, od której zależy stan naszych naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Jego podwyższony poziom sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach i zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepicy, która może przysporzyć wiele problemów w czasie ciąży, a nawet wywołać poronienie.

Kwas foliowy – ważny dla kobiet przygotowujących się do ciąży

Kwas foliowy najważniejszą rolę odgrywa tak naprawdę w pierwszych 4 tygodniach ciąży, kiedy kształtuje się układ nerwowy dziecka. Niedobór witaminy B9 w tym okresie może spowodować niedomknięcie się cewy nerwowej, z której rozwija się potem mózg i rdzeń kręgowy. Rozwój tych narządów zostaje zaburzony, czego skutkiem może być urodzenie dziecka z rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo – rdzeniową albo bezmózgowiem. To właśnie dlatego kobieta powinna pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego w okresie poprzedzającym ciążę, po to aby dziecko już od pierwszych chwil życia miało szansę rozwijać się prawidłowo.

Mutacja genu MTHFR – czyli gdy zwykły kwas foliowy nie chce się wchłaniać

Kobieta z mutacją w genie MTHFR będzie miała niedobory pomimo brania tabletek z kwasem foliowym i odpowiedniej diety (naturalnym źródłem kwasu foliowego są ciemnozielone warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, niektóre owoce i nasiona roślin strączkowych). Za sprawą mutacji genu MTHFR dostarczany w ten sposób kwas foliowy nie będzie przekształcał się do aktywnej formy, czyli takiej, którą organizm potrafi przyswoić. Na szczęście na rynku dostępne są już jednak preparaty ze specjalnie przetworzonym (zmetylowanym) kwasem foliowym.

Na mutację genu MTHFR najlepsza zmetylowana forma

Będzie się ona wchłaniała o wiele lepiej od zwykłego kwasu foliowego, dzięki czemu pokryje dzienne zapotrzebowanie ciężarnej na witaminę B9. Wadą zmetylowanego kwasu foliowego jest jednak jego cena – dużo wyższa od ceny zwykłego kwasu foliowego. Dlatego nie ma sensu sięgać po metafolinę, bez wcześniejszego upewnienia się, że jest ona potrzebna. O tym czy metafolina to dobry wybór, kobieta może przekonać się wykonując proste badanie genetyczne, które albo potwierdzi obecność mutacji w genie MTHFR, albo ją wykluczy.

Badanie MTHFR – dzięki niemu możemy uchronić dziecko przed wadami wrodzonymi

Ponieważ wiedząc o mutacji kobieta może zacząć uzupełniać niedobory kwasu foliowego za pomocą odpowiednich preparatów i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wspomnianych wad nawet o 70%. Badanie to jest proste, wystarczy udać się do placówki, która je oferuje badania i pobrać wymaz z policzka. Można też zrobić to samodzielnie, a potem gotowe próbki odesłać pocztą.

badania prenatalne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here