Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

0
51

Maksimum płodności u kobiety przypada na 25. rok życia. Tymczasem wiele Polek decyduje się na pierwsze dziecko później, nierzadko odkładając decyzję o macierzyństwie na kolejne lata. Jeśli i Ty należysz do tego grona kobiet, pamiętaj, że płodność z wiekiem spada, a ryzyko pojawienia się wad u dziecka – rośnie.

27 lat – to średni wiek, w którym Polki rodzą pierwsze dziecko
Jednak wbrew pozorom porównaniu z innymi europejskimi krajami jest całkiem dobrze! Jaki jest zatem średni wiek, w którym kobiety mieszkające w Unii Europejskiej rodzą pierwsze dziecko? Badania wykazują, że to aż 28,9 lat. Istnieją również kraje (np. Włochy i Hiszpania), gdzie ten wiek przekracza 30 lat.

Tymczasem styl życia i zmieniający się świat nie mają wpływu na kobiecy zegar biologiczny, który działa tak samo jak setki lat temu. Najlepszy wiek na zostanie mamą to więc nadal 20-25 lat. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz odłożyć macierzyństwo na później.

Wraz z wiekiem płodność spada
Już po 25. roku życia dochodzi do powolnego jej obniżenia, a po 35. roku życia szanse na dziecko spadają jeszcze bardziej. Co na to wpływa? Im wyższy wiek kobiety, tym więcej cykli bezowulacyjnych, czyli takich, w czasie których zajście w ciążę jest niemożliwe. Spada również jakość komórek jajowych.

Badania mówią jasno: u 30-latek nieprawidłowe komórki jajowe stanowią do 40%, a u 40-latek aż 80%. Co więcej, z szacunków wynika, że 20-letnie kobiety mają 20-25% szans na ciążę w czasie każdego cyklu, 30-latki ok. 15-20%, a kobiety w późniejszym wieku – jeszcze mniej.

Dziecko po trzydziestce – wyższe ryzyko…
…przede wszystkim wystąpienia u niego wad genetycznych, np. zespołu Downa. Im wiek matki jest wyższy, tym to prawdopodobieństwo niestety rośnie: u 40-latek to aż 1:100. Kobieta zachodząca w ciążę w późniejszym wieku jest też bardziej narażona na poronienie. Przykładowo, w wieku 35-37 lat ryzyko wynosi aż 16%, a w wieku 30-35 lat – 12%. Dla kontrastu, ryzyko poronienia u 20-latki jest mniejsze niż 10%.

Chcesz mieć dziecko? Przygotuj się do ciąży
Nawet w przypadku, gdy na razie wcale go nie planujesz! To ważne, ponieważ Twoje decyzje teraz w znaczny sposób wpłyną na płodność w przyszłości. Pamiętaj o zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej i ograniczeniu używek, które powodują ogromny spadek jakości komórek jajowych.

Warto wykonać też badania profilaktyczne, m.in. hormonalne, anatomiczne oraz genetyczne – w kierunku trombofilii wrodzonej, mutacji MTHFR (dzięki której sprawdzisz, jaki rodzaj kwasu foliowego jest dla Ciebie odpowiedni) i celiakii. Jeśli jakaś nieprawidłowość zostanie wykryta teraz, być może możliwe stanie się skrócenie starań o potomstwo w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here