Kwas foliowy w ciąży – czy można go przedawkować?

0
85

Kwasu foliowego nie da się przedawkować, jednak dawkę i formę witaminy najlepiej ustalić z lekarzem. Pozwoli to zapobiec również niebezpiecznym niedoborom. Są one bardziej prawdopodobne od przedawkowania, ponieważ aż połowa kobiet może mieć zaburzone wchłanianie kwasu foliowego z powodu mutacji MTHFR.

Badanie MTHFR – czy dobrze wchłaniasz kwas foliowy?
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego około 50% kobiet nie przyswaja „zwykłego” kwasu foliowego, z czego niestety większość nie zdaje sobie sprawy. Ma to związek z mutacją genu MTHFR, która nie daje żadnych widocznych objawów. Powoduje jednak, że organizm nie jest w stanie przekształcić kwasu foliowego do postaci, która zostanie przyswojona. Dostarczona witamina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez organizm. Co to oznacza w praktyce? Pojawiają się niedobory kwasu foliowego, które są niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Co więcej, dostarczenie „zwykłego” kwasu foliowego nie przynosi oczekiwanych efektów.

Aby sprawdzić, czy mutacja genu MTHFR dotyczy także nas, można wykonać proste badanie DNA. Dobrze jest wykonać je już w momencie planowania ciąży, by od początku wprowadzić właściwą formę suplementacji.

Kwas foliowy w ciąży – chroni dziecko przed wadami mózgu
Kwas foliowy to witamina szczególna, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania każdej komórki ciała. Jej dostarczenie jest ważne szczególnie na początku ciąży, ponieważ to wtedy u dziecka rozwija się cewa nerwowa – organ, który później przekształci się w mózg i rdzeń kręgowy. Niedobory tej witaminy mogą spowodować m.in. wady cewy nerwowej u dziecka. Warto również zdawać sobie sprawę, że niedostateczna ilość kwasu foliowego odbija się negatywnie na przyszłej mamie, powodując m.in. anemię megaloblastyczną, problemy z koncentracją czy ciągłe zmęczenie.

Suplementacja kwasem foliowym – ważna w ciąży i podczas jej planowania
Suplementację odpowiednią formą i dawką kwasu foliowego najlepiej rozpocząć ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą. W tym okresie zaleca się przyjmowanie ok. 0,4 mg tej substancji na dobę. Pozwoli to na dostarczenie witaminy dziecku już od pierwszych dni. Jest to bardzo ważne szczególnie ze względu na to, że na początku ciąży wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego stanu, a to właśnie wtedy kwas foliowy jest dziecku najbardziej potrzebny .

W pierwszym trymestrze ciąży rekomendowana dawka to ok. 0,8 mg na dobę. Może zostać zwiększona przez lekarza do 1 mg na dobę, np. wtedy, gdy kobieta dodatkowo karmi piersią lub gdy urodziła już dziecko z wadami związanymi z niedoborami kwasu foliowego. „Witaminy życia” nie da się przedawkować, jednak dawkę dobrze jest ustalić z lekarzem, by była jak najbardziej odpowiednia.

badania prenatalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here